6 tipů, jak se dostat do pohody za časů Coronaviru

Ještě to takhle bude chvíli pokračovat dál a budeme všichni vypadat jako inverzní lyžaři – bílí okolo pusy ve tvaru roušky a opálení kolem očí, říkala jsem si včera na procházce se psem. Mimochodem, už mám hotový vánoční úklid na dvoje Vánoce dopředu 😊

Ale abych (bohulibě) vyplodila i nějaké užitečné věci (kromě péče o domácnost a o sebe sama), chci vám tady dát pár tipů, jak se i v těchto dnech cítit dobře. Jak určitě víte, pracuji s lidmi celostně – tělo, mysl, duše. Přesně jak zpívá Majk Spirit:

„Telo, myseľ, duch,
uzavretý kruh,
zdravé oči, dobrý sluch,
silné ruky, nohy a do nosa prúdi vzduch….“

Až na ten vzduch v nose s tím teď můžeme leccos udělat. Pojďme na to 😊

1) Režim (ach, to hrozné slovo) 😊

Není nutné zavádět nějaký vojenský režim, ale naše psychika má ráda, když ví, co se bude dělat a jak dlouho. Já osobně tedy i v tyto dny brzy vstávám, protože mám ráda dlouhé dny, kdy toho hodně stihnu.

Že nemáte co dělat a raději byste ty dny zaspali? Počkejte si na další moje tipy, třeba si svůj čas zaplníte jinou milou činností.

Někomu může pro klid v duši pomoci i plánování dne – stanovit si, v kolik hodin půjdeme na jógu…do ložnice, od kolika do kolika budeme uklízet, v kolik hodin půjdeme na kafe s partnerem….do obýváku 😊 a taky kolik času maximálně strávíme u internetu a sociálních sítí.

Pokud jste na homeoffice a pracujete, stanovte si pevnou pracovní dobu, aby se vám nestalo, že u toho ještě po večeři sedíte a celý den utekl bez jakékoli jiné činnosti.

Víte, že je dokázáno, že každá činnost trvá právě tak dlouho, kolik je na ní vyčleněno času?

2) Cvičení

Pro dobrý pocit fyzické, ale i psychické pohody je důležitý pohyb. Že je to neustále opakované téma? Ano, je.

Člověk byl stvořen k pohybu, jinak bychom, obzvláště v karanténě, dopadli jako lidé ve zvláštních přibližovadlech v animované pohádce VALL-I, kterou mi to v něčem připomíná. Ostatně mi to připomínaly už před nějakým časem děti na elektrokoloběžkách, které na procházce jedou vedle své matky a nohy nepoužívají.

Jaký pohyb je dobrý? Jakýkoli, který máte rádi. Můžete si zatančit, jít běhat (někam za město do lesa a nadýchat se vzduchu), procházka s pejskem udělá radost vám i jemu.

Já ze všeho nejvíc miluji jógu – mimochodem, plno skvělých lektorů vysílá svoje lekce on-line, takže možností je spousta. Nechte si třeba od někoho doporučit.

3) Posilování imunity

Možností, jak posilovat imunitu, je spoustu. V zásadě je to ale velmi komplexní, soustavná činnost a péče o sebe. Já vám tedy řeknu, co dělám já a vy se můžete nechat inspirovat, budete-li chtít.

  • Otužování – ráno si dávám ledovou sprchu, i když to opravdu není to, po čem bych v tu chvíli toužila. Ale ten pocit po tom…. Otužování prokazatelně zvyšuje imunitu, tak směle do toho 🙂
  • Voda s citronem – citron obsahuje vitamin C a vitamin C nám pomáhá jak zvyšovat imunitu, tak léčit již vzniklé virózy
  • Zelené potraviny – vždy ráno a odpoledne si dávám šťávu z mladého ječmene a sladkovodní řasu chlorellu, dělám to tak již přes dva roky a kdybych zde měla vypsat všechny argumenty pro, tak se do tohoto článku nevejdeme 😊 mimochodem taky obsahují vitamin C (a další, o podpoře mikrobiomu nemluvě – to by bylo na další článek). Pozor ale na kvalitu produktů, abyste si nekoupili prázdné, sušené seno. Pokud chcete opravdu živý, enzymatický přípravek, na kvalitě velmi záleží. Ráda poradím, konzultaci nabízím zdarma, napište mi, kontakty zde 🙂
  • Rybí tuk – správný poměr omega 3 a 6 mastných kyselin je pro posílení imunity taky velmi významný, doporučuji tedy zařadit je do jídelníčku (já mám kapsle)
  • Bylinky pro posílení imunity a dráhy plic a tlustého střeva – imunitu posiluji taky takto, nicméně nejde doporučit jednu věc plošně pro všechny – napište mi a poradím vám ráda individuálně

4) Meditace

Slovo meditace někoho možná (zbytečně) vyplaší. Víte, že určitá forma meditace je i zírání do stropu? Spontánní intuitivní tanec tak často funguje taky.

Meditace je chvíle pro nás, kdy si jednoduše sedneme (lehneme), uvědomíme si své tělo i své myšlenky. Zastavíme se. My to v naší uspěchané době děláme málokdy a teď je k tomu ideální příležitost. Meditace zklidňuje dech, srdeční frekvenci, upravuje hladiny hormonů, startuje regeneraci těla (což se teď hodí) a mimo jiné zvyšuje naše vibrace – což je možná až moc duchovní pojem, ale je to prostě tak. Ostatně i lékařské přístroje mohou změřit, co se děje v těle při meditaci.

Meditací je mnoho typů, ale víte co: všechny cesty vedou do Říma ( i když tam teď raději nejezděte…). Je možné si najít například vedené meditace na YouTube. Výborné jsou v angličtině od Dr. Joe Dispenzy.

Většinou ale postačí si pustit meditační hudbu, zvuky moře či cokoli vám je příjemné a jen tak spočinout. Zavřít si oči a sledovat svoje myšlenky, nikam je dál nerozvíjet. Jen je sledovat, jako by to byla projíždějící auta.

Někdy je ale i hudba limitující, nechce se nám hledat repráček či sluchátka a pak to raději odkládáme. V tom případě tady mám návod na skvělou meditaci, ke které nic nepotřebujete:

Jednoduše si pohodlně sedněte, páteř rovná. Přeneste vědomí do srdce. To můžete udělat jen představou, nebo v představě začněte dýchat srdcem. Případně můžete jet výtahem: představíte si výtah, v něm tlačítko „srdce“ a sjedete dolů do srdce. Zpomalte dech a vědomě dýchejte –  4 doby nádech, 4 doby výdech. Nechte přijít pocit vděčnosti. Buďte v této vděčnosti tak dlouho, jak jen potřebujete a pak se pomalu vraťte do tady a teď.

Tento bod považuji za velice důležitý. Zkuste meditaci dělat odteď každý den a uvidíte, že váš pocit v tom dni bude prostě jiný. Berete tuto výzvu?

5) Vyčistit mysl

Ačkoli spolu všechny tři oblasti jsou provázané a plno (všechny:-) výše uvedených tipů má vliv i na naši mysl, přesto je tu ještě tento poslední bod s dalšími tipy, jak můžeme klid v naší mysli dále podpořit:

  • Vypněte TV – a to jako fakt. Sama na ni nekoukám téměř vůbec, a přesto jsem se v začátku okolní paniky nechala vtáhnout do děje a s ostatními den dva sledovala zprávy. Pomohlo to něčemu? Ne. Vypněte to a vězte, že důležité zprávy se k vám rozhodně donesou, případně se jukněte v rychlosti ráno a večer na internet na relevantní aktuality, což můžeme zvládnout během 5 minut.
  • Na mysl nám chodí různé myšlenky, ale je jen na nás, které chceme podporovat a dále rozvíjet. A rozhodně tím nemyslím, že máme potlačovat emoce. Emoce, to je jiná kapitola a věnovala jsem tomuto tématu svůj eBook. Co se ale týče myšlenek a aktivity naší mysli, tam máme volbu. A víte, že kam jde pozornost, tam jde energie? Vědomě tedy podporujme ty myšlenky, které jsou nám příjemné. Nic nepotlačujme, ale jednoduše si vyberme něco jiného.
  • Vyčistit mysl pomáhá fyzická činnost, cvičení, meditace – a úklid. Říká se „úklid doma = úklid v duši“. Něco na tom bude, zkuste to. A Číňani mají – kromě coronaviru – úžasné feng shui, které důkladný jarní úklid velmi doporučuje. K úklidu se mi osvědčilo pustit veselou hudbu a rozjet to v tanečním duchu. I úklid se dá dokonale užít.
  • Pozitivní filmy a komedie – bylo dokázáno, že smích pomáhá uzdravovat, zvyšuje vibrace. Zkuste to. Když se podívám na aktuální žebříčky filmů, tak jen žasnu. Myslíte, že zhlédnout film „Nákaza“ či „Smrtící epidemie“ někomu psychicky pomůže? Hodně často si taky (třeba u úklidu) pouštím mluvené slovo a různé zajímavé přednášky – doporučuji na YouTube Jaroslava Duška a jeho DUŠE-K.
  • Knihy – já si odjakživa ráda čtu. A teď je k tomu ideální čas. Ostatně sama mám zásobu nepřečtených knih až do důchodu, tak čtu asi 4 knihy naráz 😊

6) Příroda

Pokud máte jen trochu možnost být na zahradě či vyjet na chvíli do lesa za město, udělejte to. Procházka v parku každý den bude pro vaše zdraví velkým přínosem. Je prokázáno, že imunitu zvyšuje vitamin D, který se tvoří v kůži na slunci (i když je pod mrakem), tak alespoň půl hodiny denně zkuste strávit venku (ale raději víc).

V poslední řadě bych tady ještě ráda zdůraznila svoji nabídku – kterou avizuji na Facebooku a Instagramu a která platí během karantény – na zpracování jednoho podvědomého přesvědčení či stresu/strachu pomocí PSYCH-K® (např. Věřím svému imunitnímu systému, že si spolehlivě se vším poradí). Terapie v délce cca 15 min proběhne na dálku a je zdarma. Napište mi v případě zájmu nejlépe na Messengeru stránky Kouzlo vědomí či případně na e-mail.

Mám ještě pár věcí na srdci, ale asi až příště, článek se tak nějak dostal do rozměrů hodinové přednášky.😊

Jak je vidět, moje dny jsou nabitější víc než kdy dřív, současně to má sMYSL větší, než když jsem dělala pro firmu, kde jsem ten smysl své činnosti neviděla. Říkám si však, není tohle ten pravý život tady a teď, což jako slovní spojení všichni známe, ale nikdo jsme to „neměl čas“ reálně žít?

 

PS: Naučme se přijímat pomoc a říkat si o ni, je to možná výzva, ale zkusme to – kdy jindy než teď 😊

Specializuji se na celostní přístup k člověku, podvědomou mysl i fyzické zdraví a výživu. Jako průvodkyně na cestě k sobě díky svým četným zkušenostem vám mohu pomoci nalézt ztracenou rovnováhu ve vašem životě. Více o mně si přečtěte zde >>
Komentáře